Plugga vidare i höst, vilken väg väljer du?

Den 21 mars kl. 14.00-17.30 är det dags för vårens öppna hus på Campus Flemingsberg.

Campus Flemingsberg är ett av Sveriges största campus, här finns fem lärosäten, en konstskola och en gymnasieskola på samma plats.

Här kan du läsa till allt från läkare till lärare, ingenjör, logonom eller sjuksköterska. Här möter du upp emot 20 000 studenter som pluggar medicin, omvårdnad, ekonomi, teknik, journalistik, filosofi, musikpedagogik, skulptur, måleri och mycket mer. Dessutom är Campus Flemingsberg en av få platser i Sverige där du kan utbilda dig till polis. Allt bara 19 minuter från centrala Stockholm.

Under denna dag får du träffa studenter och personal från våra olika lärosäten och utbildningar. Du kan också prata med studie- och karriärvägledare som svarar på dina frågor.

Välkommen till ett ungt och levande campus där det är enklare att välja en egen väg.

Läs mer om öppet hus här

Published On: 4 mars 2024
  • Dags att söka till årets idétävling – Flemingsberg Science Award Idea!

    Kanske har du länge gått och burit på en idé. [...]

  • Campusdagen 2025: En Fullträff av Musik, Kultur och Gemenskap

  • Ny filmsatsning för unga vuxna hösten 2025

    Nya Röster: Flemingsberg är en kurs för dig mellan 18–25 år, som ges under hösten 2025. Under tio träffar får du hjälp att stärka och utveckla din unika röst med filmen som verktyg. Kursen har åtta platser och riktar sig till dig som bor i Huddinge kommun och/eller studerar på Södertörns högskola.

  • Campusdagen 2025

    Varmt välkommen till Campusdagen 3 september kl. 11-13!

  • Portabel Health kammar hem vinsten i Flemingsberg Science Award STARTUP 2025

    Att snabbt hitta rätt personal är en av vårdens stora utmaningar, särskilt i tider av personalbrist och ökade effektivitetskrav. Portabel Health erbjuder en modern lösning på dessa problem genom en digital plattform som gör det enkelt för vårdgivare att få tillgång till kvalificerade sjuksköterskor och vårdpersonal.

  • AlzeCure Pharma – ett hopp i kampen mot Alzheimer

    Neurologiska sjukdomar och smärta är områden som tampas med stora medicinska behov, däribland bristen på breda läkemedel. Det är hål i marknaden som AlzeCure Pharma vill försöka fylla, och de är på god väg.